Mindig is érdekelt a multimédia, és mostanában egyre több olyan megoldandó feladat akad, amely alkalmat ad ennek a számomra alig ismert területnek a feltérképezésére. A múltkoriban videókat babráltunk, itt az ideje a hangokkal való ismerkedésnek!
A feladat a következő! Adott egy DVD lemez, amelynek hanganyagát kell leszedni, azt szerkeszteni, majd felírni hagyományos audió CD-re. Elvárás hogy a használt programok grafikus felülettel bírjanak, hiszen amint már tudjuk, elsősorban a kezdő Linuxosokat szeretném segíteni.
Erről valahogy az a mondás jut eszembe, hogy "segíts magadon..." :).Tehát szedjük le a hangot a DVD-ről. Ez olyan egyszerűen hangzik, nem gondoltam hogy mégis ilyen nehezen találom majd a nekem tetsző megoldás! Sok órás Google nyúzás után találtam csak rá a megoldásra, ami valójában mindvégig az orrom előtt hevert. Meglepő, de ezt nem más, mint a mindenki számára ismert VLC (VideoLAN Client) szolgáltatta. Ez a nagyszerű alkalmazás azon túl hogy kiválóan megbirkózik szinte bármilyen multimédia formátummal, az un. varázslók segítségével lekapja nekünk a hangot is!
A Fájl menüben található pontra klikkelve a következő ablak nyílik meg:

majd NEXT!

Még kettő klikk, és már adhatjuk is meg a a fájlnevet, ami után indul is a munka!

Erre több profi alkalmazás is létezik Linux alatt, de nekem több okból is az Audacity a befutó. Hogy miért? Egyrészt meglepően gazdag funkciókínálata ellenére is könnyen kezelhető, az alapvető feladatokat bárki percek alatt megtanulja, másrészt mindezt Magyarul teszi!

Az Audacity használatát nem akarom itt taglalni, hiszen egyrészt nem értek hozzá, másrészt azt hiszem könyvet lehetne írni róla! :D
Az így elkészült fájlt, fájlokat a K3B segítségével percek alatt CD-re írhatjuk, és már munkánk végére is értünk!
Ugye nem is nagy ügy! ;)
Minden általam említett program megtalálható az Ubuntu tárolókban!